خانه / آردوینو ( Arduino ) / جلسه دوم – راه اندازی pwm با آروینو DUE

جلسه دوم – راه اندازی pwm با آروینو DUE

به نام خدا

جلسه دوم – راه اندازی pwm با آروینو DUE

 

 

پردازنده برد آردوینو DUE از نوع پردازنده های ARM می باشد . پردازنده های ARM نسبت به پردازنده های AVR قابلیت های بیشتری دارد ، قدرت پردازش بالاتری دارند و نویز پذیری کمتری دارند . از معماری پردازنده های ARM در موبایل ها ، کامپیوتر و … استفاده شده است . در سیستم ها و دستگاه های صنعتی تقریبا همیشه از پردازنده های ARM استفاده می کنند . پردازنده های ARM نتایج بهتری را در اجرای توابع و الگوریتم های کنترلی و حتی پردازش تصویر به ما می دهند .

امروز می خواهیم میزان روشنایی LED را توسط موج pwm کنترل کنیم . سیگنال pwm در واقع همان مدولاسیون پهنای پالس است یعنی با تغییر پهنای پالس می توانیم ولتاژ رسیده به LED را افزایش دهیم .

مدولاسیون پهنای پالس ( PWM ) :

 

 

در مدار بالا یک کلید را میبینید که میتواند جریان را قطع و وصل کند . اگر این کلید نیم ثانیه وصل باشد و نیم ثانیه قطع باشد میتوان گفت در کل مدت زمان روشن و خاموش شدن ، به طور میانگین نصف ولتاژ باتری به ال ای دی میرسد . این همان دیوتی سایکل ( Duty Cycle ) است . دیتوی سایکل برابر است با مدت زمان روشن بودن به کل مدت زمان روشن و خاموش بودن .

Duty Cycle =Turn ON time/ (Turn ON time + Turn OFF time)

بیشتر بخوانید...  ایجاد صدای آژیر با استفاده از آردوینو

Duty Cycle = (0.5/ (0.5+0.5)) = 50%

اگر ۰٫۲ ثانیه روشن باشد و ۰٫۸ خاموش باشد ، دیوتی سایکل ۲۰% خواهد شد . دیوتی سایکل ضربدر ولتاژ باتری ، ولتاژی است که به طور میانگین به ال ای دی میرسد . در این مثال فرکانس ما یک هرتز است . میتوان فرکانس را افزایش داد یعنی این عمل روشن و خاموش شدن به تعداد بیشتری در یک ثانیه انجام شود ، مثلا ۵۰ بار در ثانیه .

ولتاژ میانگین رسیده به LED برابر می شود با ولتاژی که در دو سر LED قرار دارد ضربدر دیوتی سایکل . به عنوان مثال در مدار بالا که به ۳ ولت وصل است میانگین ولتاژ رسیده به موتور با دیوتی سایکل مثلا %۴۰ برابر با ۱٫۲ ولت خواهد بود .

آردوینو DUE دارای ۱۲ کانال pwm است ( از پین ۲ تا پین ۱۳ ) که ما می توانیم LED خود را به هر کدام از این پایه ها وصل کنیم . ما LED را به پایه ۲ وصل کرده ایم .

 

قطعات مورد نیاز پروژه :

– آردوینو DUE

– LED

– میکروسوئیچ ( ۲ عدد )

– مقاومت یک کیلو اهم ( ۲ عدد )

– مقاومت ۲۲۰ اهم

– بردبورد

 

شماتیک مدار و توضیحات عملکرد :

 

برای راه اندازی و کار با pwm در اکثر کامپایلر ها باید رجیستر های مربوط به pwm را تعریف کنیم که کار چندان راحتی نیست و نیاز به خواندن برگه اطلاعات آن میکروکنترلر می باشد ، اما در برنامه آردوینو نیازی به این تعریف رجیستر ها نیست و خیلی راحت توسط دو خط زیر می توانیم پالس pwm را به پایه دلخواه خود اعمال کنیم . همان طور که می بینید این دستور ها در آردوینو UNO با آردوینو DUE هیچ فرقی ندارد .

بیشتر بخوانید...  آموزش خواندن و نوشتن اطلاعات در حافظه ی SD

ما باید از بین ۱۲ پین موجود برای pwm در آردوینو DUE یک پین را برای اعمال پالس به LED انتخاب کنیم . در خط اولی از دو خط بالا ما پین ۲ را به عنوان خروجی تعریف کرده ایم زیرا پالس pwm را با پین ۲ به مدار می دهیم . سپس با دستور خط دوم ، مقدار pwm را که می خواهیم به پین مورد نظر بدهیم مشخص می کنیم . به جای pin شماره پین مورد نظر خود را قرار می دهید که پین مورد نظر ما ۲ است و به جای value مقدار pwm را که میخواهید به آن پایه اعمال شود را قرار می دهید . اگر به جای value عدد ۰ را قرار دهید همیشه خاموش خواهد بود و اگر ۲۵۵ قرار دهید همیشه روشن خواهد بود . توسط دو میکروسوئیچی که به آردوینو وصل کرده ایم می توانیم مقدار pwm را کم یا زیاد کنیم .

فایل های برنامه pwm با آردوینو DUE را از لینک زیر دانلود کنید .

 

دانلود فایل

 

درباره‌ی mjavad

همچنین بخوانید...

تشخیص رزبری پای زیرو بعنوان گجت USB یا اترنت توسط کامپیوتر

به نام خدا تشخیص رزبری پای زیرو بعنوان گجت USB یا اترنت توسط کامپیوتر   …

مبانی پایه شل اسکریپت و کاربرد آنهادبر روی رزبری پای

به نام خدا مبانی پایه شل اسکریپت و کاربرد آنهادبر روی رزبری پای   در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام ،خوش آمدید
آیا می خواهید آموزش ها و پروژه های جدید برای شما ارسال شود؟
مشخصات خود را وارد نمایید
متشکرم
منتظر فایل های ما باشید