رباتیک و هوافضا

اطلس(Atlas)

پس از موفقیتی که توسط پتمن نصیب کمپانی سازنده آن یعنی بوستون داینامیکس گردید آنها تصمیم گرفتند هسته ی اصلی تکنولوژی این ربات را به یک پلتفرم تکامل یافته بدل نمایند و توسعه ی بیشتری روی آن اعمال کنند. نتیجه ی بدست آمده از این تصمیم رباتی بود تکامل یافته با نام اطلس که می توانست در سطوح مختلف و در شرایط دشوار گوناگون پیاده روی نماید.

اطلس قادر است بر روی سطوحی که بخشی از آن خالی و بخشی دیگر پر است راه برود، اگر به صورت ناگهانی وزنه ای به وی ضربه وارد کند کماکان تعادل خودش را حفظ می نماید، از روی موانع می پرد و در صورتیکه پاهایش به صورت ناگهانی دچار عدم توازن در حین راه رفتن شوند باز هم تعادل خودش را حفظ کند.

هدف اصلی از طراحی اطلس بکارگیری در عملیاتهای جستجو و نجات است و به همین علت برای آن دستهای مفصل دار و بدنه ای پر از سنسورهای دقیق در نظر گرفته شده تا در حفظ تعادل بی نظیر باشد. اما شکل ظاهری اطلس در قیاس با پتمن به خاطر پیچیدگی سخت افزاری بیش از حدش، کمتر شبیه انسان است.

البته نباید فراموش کرد با خرید کمپانی تولید کننده ی اطلس توسط گوگل حالا این ربات متعلق به غول تکنولوژی و جستجو است و شاید بعد ها توانایی ها و نحوه ی بکار گیری آن توسط این کمپانی به شکل دیگری باز تعریف شود.

منبع: www.novingostaresh.com

بیشتر بخوانید...  KURATAS: شما هم می توانید به ربات تبدیل شوید

دیدگاه‌ها (0)

*
*