رباتیک و هوافضا

پروژه ی ساخت مدار محاسبه ی مقدار انرژی ذخیره شده در باتری

ساخت مدار محاسبه ی مقدار انرژی دخیره شده در باتری

به نام خدا

پروژه ی ساخت مدار محاسبه ی مقدار انرژی ذخیره شده در باتری

ساخت مدار محاسبه ی مقدار انرژی دخیره شده در باتری

گاهی اوقات ما با مشکلی مشترک در هنگام ساختن پروژه مربوط به باتری یا منبع تغذیه مواجه هستیم ، ما نمی دانیم که باتری شارژ شده یا تخلیه شده است.  یکی از روش های معمول برای آزمایش باتری استفاده از ولت متر است که این قابلیت در تمام مولتی متر ها موجود است. اما در اینجا ما این مدار مانیتور باتری را برای آزمایش وضعیت شارژ باتری توسعه داده ایم.

در این مدار ما می توانیم باتری را با اتصال آن به مدار، آزمایش کنیم. تعدادی LED ها برای نشان دادن وضعیت باتری استفاده می شوند.

قطعات مورد نیاز ساخت مدار محاسبه ی مقدار انرژی ذخیره شده در باتری :

  •  ۲ قطعه آی سی LM358
  • مقاومت ۱۰k
  • ۴ قطعه مقاومت ۲۲۰ اهم
  • ۴ قطعه پتانسیومتر ۱۰k
  • برد برد
  • کانکتور باتری
  • ۴ عدد LED

آی سی LM358 :

LM358 یک آی سی امپلی فایر است که داخل خود دو عددامپلی فایر دارد . امپلی فایر در مدارات می تواند در حالت های مختلف به عنوان  مقایسه کننده ، جمع کننده ، انتگرال گیر ، مشتق گیر ،تقویت کننده ، حالت معکوس . حالت مستقیم و غیره بکار رود .

بیشتر بخوانید...  ساعت دیجیتال همراه با هشدار با آردوینو

توضیحات و شماتیک مداری :

ساخت مدار محاسبه ی مقدار انرژی دخیره شده در باتری

در این مدار بررسی باتری ما از دو آی سی LM358 برای مقایسه ولتاژ استفاده کرده ایم. مقایسه کننده در حالت مستقیم  پیکربندی شده و پتانسیومتر ها به پایانه منفی و قطب مثبت باتری به  پایانه های مثبت  آپ امپ ها متصل شده اند. پایانه های مثبت همه ی  آپ امپ ها به هم  متصل هستند .
چهار ال ای دی سبز در خروجی مقایسه کننده ها از طریق مقاومت ۲۲۰ آمپر برای نشان دادن وضعیت باتری متصل شده اند. و یک باتری یا آداپتور ۹ ولت برای تغذیه مدار استفاده شده است.

عملکرد مدار :

در این قسمت ما ولتاژ مرجع برای هر مقایسه کننده را با استفاده از پتانسیومتر تنظیم می کنیم . برای مقایسه کننده اول ولتاژ مرجع ۸ ولت ، مقایسه کننده دوم ۷ ولت ، برای سومی ۶ ولت و مقایسه کننده آخر ۵ ولت می باشد. 

عملکرد پروژه ی ساخت مدار محاسبه ی مقدار انرژی دخیره شده در باتری بسار ساده است . هنگامی که باتری را به کانکتور متصل می کنیم بسته به میزان شارژ باتری LED ها روشن می شوند.

بیشتر بخوانید...  ربات دنباله کننده خط با استفاده از رزبری پای

ساخت مدار محاسبه ی مقدار انرژی دخیره شده در باتری

شماره مقایسه کننده

 وضعیت LED

ولتاژ مرجع

وضعیت

۱

همه روشن

۸٫۰ Volt

خوب

۲

اولی خاموش

۷٫۰ Volt

متوسط

۳

دو تای اول خاموش

۶٫۰ Volt

کم

۴

آخری روشن

۵٫۰ Volt

تقریبا خالی

همه خاموش کاملا خالی

برای تکمیل این مدار ما از یک پتانسیومتر اضافه برای تغییر  ولتاژ تست باتری استفاده می کنیم . همچنین شماتیک مداری در  تصویر پایین آورده شده است .

ساخت مدار محاسبه ی مقدار انرژی دخیره شده در باتری

دیدگاه‌ها (0)

*
*