رباتیک و هوافضا

راه اندازی صفحه نمایش لمسی با استفاده از رزبری پای

به نام خدا

راه اندازی صفحه نمایش لمسی با استفاده از رزبری پای قسمت اول

 

در این پروژه قصد داریم تا صفحه ی نمایش لمسی رزبری پای را راه اندازی کنیم و همچنین آن را کالیبراسیون کنیم. برای اینکار کافی ست مراحل زیر را انجام دهیم.

ابتدا برای تغییر تنظیمات چرخش صفحه ی لمسی باید به قسمت  /boot/cmdline.txt برویم. در آن قسمت تنظیمات fbtft_device.rotate=X می باشد. که در حالت پیش فرض ۱ می باشد. برای تغییر حالت آن به حالت تصویر پس زمینه کافی ست که fbtft_device.rotate=0 را به  fbtft_device.rotate=90 تغییر دهید. سپس در command prompt کد sudo nano /boot/cmdline.txt را وارد کنید. در این فایل تنها باید یک خط وجود داشته باشد. برای اینکار به ته فایل بروید و در قسمت fbtft_device.rotate=X ، را ۰ به ۹۰ تغییر دهید.

 

 

 

 

سپس  Ctrl-X و بعد Y  را بگیرید تا از محیط نانو خارج شوید و تغییرات را ذخیره کنید. سپس  sudo reboot یا sudo poweroff  را وارد کنید تا رزبری پای ریبوت شود. هنگامی که صفحه دوباره روشن شد باید تصویری مانند زیر مشاهده  کنید :

بیشتر بخوانید...  راه اندازی ال سی دی 16 در 2 با استفاده از رزبری پای

 

 

 

 

حال اگر صفحه ی نمای را لمس کنید خواهید که اشاره گر آن به درستی با حرکت انگشت شما حرکت نمی کند . دلیل آن نیز این است که درایور های کنترل صفحه نمایش با دریاور های چرخش آن متفاوت هستند و باید این دو را باهم سازگار کنیم تا این مشکل حل شود. حتما متوجه شده اید که هنگامی شما انگشت خود را به سمت راست می کشید اشاره گر به سمت بالا می رود. برای رفع این مشکل  کافیست در command prompt کد sudo nano /etc/modules را وارد کنیم سپس به خط پارامتر های  ads7846_device  می رویم  و اشاره گر را به سمت راست می بریم تا آن را پیدا کنیم :

 

سپس swap_xy=0 را به swap_xy=1 تغییر می دهیم:

 

 

سپس  Ctrl-X و بعد Y  را بگیرید تا از محیط نانو خارج شوید و تغییرات را ذخیره کنید. سپس  sudo reboot یا sudo poweroff  را وارد کنید تا رزبری پای ریبوت شود.  حال اگر انگشت خود را بر روی صفحه بکشید خواهید دید که مشکل رفع شده است و به درستی بالا و پایین می شود اگرچه مشکل چپ و راست رفتن هنوز رفع نشده است. برای اینکار باید xinput  و evtest. xinput را نصب کنیم. برای اینکار در command prompt کد  sudo apt-get -y install xinput evtest را وارد کنیم :

بیشتر بخوانید...  معرفی برد آموزشی رزبری پای (Raspberry Pi)

 

 

سپس  Ctrl-X و بعد Y  را بگیرید تا از محیط نانو خارج شوید و تغییرات را ذخیره کنید. سپس  sudo reboot یا sudo poweroff  را وارد کنید تا رزبری پای ریبوت شود.

حال باید فایل  /etc/X11/xinit/xinitrc را تغییر دهیم. برای اینکار کد sudo nano /etc/X11/xinit/xinitrc را در command prompt وارد میکنیم :

 

حال این کد را به خط etc/X11/Xsession  بالا اضافه کنید :

 

DISPLAY=:0 xinput –set-prop ‘ADS7846 Touchscreen’ ‘Evdev Axis Inversion’ ۱ ۰

بعد از آن فایل باید مانند زیر باشد :

 

 

سپس  Ctrl-X و بعد Y  را بگیرید تا از محیط نانو خارج شوید و تغییرات را ذخیره کنید. سپس  sudo reboot یا sudo poweroff  را وارد کنید تا رزبری پای ریبوت شود.

 

 

دیدگاه‌ها (0)

*
*