رباتیک و هوافضا

آموزش ساخت مدار مسدود کردن سیگنال کنترل تلویزیون با آی سی ۵۵۵

آموزش ساخت مسدود کردن سیگنال کنترل تلویزیون

به نام خدا

آموزش ساخت مسدود کردن سیگنال کنترل تلویزیون با آی سی ۵۵۵

 

آموزش ساخت مسدود کردن سیگنال کنترل تلویزیون

دستگاه کنترل از راه دور تلویزیون در زندگی روزمره ما استفاده بسیاری دارد. آیا می‏خواهید اعضای خانواده یا دوستان‏تان را با ساختن یک مدار سرگرم‏کننده، یعنی “مدار مسدودکننده کنترل تلویزیون” غافلگیر کنید؟ بله، شما می‏توانید با استفاده از این مدار کنترل از راه دور تلویزیون خود را از کار بیندازید، به‏طوریکه هیچ‏کس اصلا نفهمد چرا این اتفاق افتاد. پروژه‏ای که طراحی کرده ‏ایم، مداری ساده است که ارتباط بین تلویزیون و کنترل آن را مسدود می‏ کند. ارتباط بین تلویزیون و کنترل آن از نوع ارتباط مادون قرمز  است. بنابراین اساسا این مدار یک مدار مسدودکننده امواج مادون قرمز است. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، دستگاه کنترل از راه دور از یک LED مادون قرمز تشکیل شده است که هر بار دکمه ه‏ایش فشار داده می‏شود، چشمک می‏زند.

آموزش ساخت مسدود کردن سیگنال کنترل تلویزیون

 

تلویزیون یک گیرنده مادون قرمز در خود دارد که این پالس‏های چشمک ‏زننده را دریافت کرده و برای دادن پاسخ مناسب، آنها را رمزگشایی می‏ کند. پالس‏های مادون قرمز تولید شده توسط کنترل از راه دور، با چشم انسان قابل تشخیص نبوده و توسط یک دوربین قابل دریافت هستند.

بیشتر بخوانید...  دانلود پروژه ی کنترل سروو موتور با آردوینو Due به همراه کد کامل

 

آموزش ساخت مسدود کردن سیگنال کنترل تلویزیون

همانطور که در تصویر دیده می‏شود، اشعه مادون قرمز ایجاد شده بین تلویزیون و کنترل آن دارای طول موجی کمی بیشتر از رنگ قرمز قابل رویت برای انسان است.

قطعات لازم برای

  • منبع تغذیه +۵v
  • دو قطعه LED مادون قرمز
  • تراشه زمان‏سنج ۵۵۵
  • مقاومت‏های ۲۲۰، ۱ کیلو و ۱۰ کیلو اهم
  • ترانزیستور ۲N2222
  • پتانسیومتر ۱۰۰ کیلواهم
  • خازن ۱۰ یا ۲۲ نانوفاراد

شماتیک مدار

نمودار یک مدار مسدودکننده سیگنال کنترل تلویزیون در زیر نشان داده شده است. ارتباط ایجاد شده در اینجا دارای فرکانس ۳۲٫۵ کیلوهرتز است. این به معنی آن است که LED مادون قرمز با نرخ ۳۲ کیلوهرتز چشمک می‏زند. از آنجا که این نرخ سریع‏تر از آن است که دوربین بتواند آن را دریافت کند، دوربین پالس روشن پیوسته را دریافت خواهد کرد.

آموزش ساخت مسدود کردن سیگنال کنترل تلویزیون

همانطور که در تصویربالا نشان داده شده است، فرستنده یا کنترل هرگاه لازم باشد سیگنال ONE یا HIGH بفرستد، با فرکانس ۳۸ کیلوهرتز چشمک می‏زند. هنگامی که پالس‏ها در بخش گیرنده (در اینجا، تلویزیون)، از دیکودر یا فیلتر عبور کنند، ما یک منطق ONE کامل دریافت می‏کنیم که در نمودار دوم شکل به تصویر کشیده شده است.

بیشتر بخوانید...  آموزش پروژه محور آردوینو – جلسه هشتم ورودی آنالوگ

 

 

بنابراین هربار که یک دکمه فشرده شود، کنترل از راه دور پالس‏های مادون قرمز ۳۸ کیلوهرتزی با فواصل منظم می‏فرستد. این فواصل برای هر دکمه متفاوت است. با این فواصل متفاوت، گیرنده اطلاعات صحیح مد نظر کاربر را دریافت کرده و مطابق با آن عمل می‏کند.

حال اینکه ما چطور این ارتباط را قطع می‏کنیم، بخش ماهرانه کار است! ما مداری طراحی می‏کنیم که پالس‏ها را به‏طور پیوسته ارسال می‏کند. گیرنده با حضور این پالس‏های پیوسته قادر به دریافت فواصل ارسال شده توسط کنترل تلویزیون نیست.

به‏علت وجود پالس‏های پیوسته که توسط مدار مسدودکننده سیگنال کنترل تلویزیون ایجاد می‏شود، فواصل کنترل همپوشانی پیدا کرده و دریافت کننده دائما ONE را می‏خواند. به‏طور ساده‏تر می‏توان گفت که ما مقدار زیادی نویز در سیگنال مادون قرمز ایجاد می‏کنیم که باعث می‏شود گیرنده دائما خطا دریافت کند.

بنابراین در اینجا تراشه زمان‏سنج ۵۵۵ برای تولید موج مربعی ۳۸ کیلوهرتزی طراحی می‏شود.در هنگام اتصال این موج مربعی به LED مادون قرمز، LED پالس‏هایی با فرکانس مشابه تولید می‏کند. پتانسیومتر موجود در مدار بایستی برای دریافت فرکانس صحیح تنظیم شود.

دیدگاه‌ها (0)

*
*