خانه / پروژه / آموزش کنترل رله با آردوینو

آموزش کنترل رله با آردوینو

در این پروژه ما قصد داریم تا یک مثال ساده از استفاده ی رله  یعنی کنترل رله با آردوینو را برای شما توضیح دهیم. در این قسمت ما با یک رله یک لامپ را خاموش روشن می کنیم که فرمان قطع و وصل را از آردوینو میگیرد. در این قسمت از هیچ ای سی درایو رله ای استفاده نشده است و فقط از یک ترانزیستور ان پی ان برای کنترل رله استفاده شده است.

قطعات مورد نیاز:

آردوینو

رله ی و یا شش ولتی

لامپ

ترانزیستور BC547

مقاومت یک کیلو

پی سی بی یا برد بورد

کابل اتصال جامپر

منبع تغذیه

دیود ۱n4007

Screw terminal  یا terminal block

رله چیست

رله یک سوییچ الکترومغناطیس است که با جریان کوچکی قابل کنترل است. از این سیستم برای راه اندازی و یا قطع جریان های بزرگتری استفاده می شود. به این معنی که با اعمال جریان کمی ما می توانیم سوییچ را روشن کنیم که به این وسیله جریان بزرگتری از یک سیستم دیگر جریان می یابد. رله یکی از بهترین وسیله ها برای کنترل دستگاه هایی که با برق متناوب کار میکنند می باشد. معمول ترین رله ای که استفاده می شود رله ی SPDT است که ۵ ترمینال همانند زیر دارد.

بیشتر بخوانید...  راه اندازی سنسور فاصله سنج مادون قرمز با آردوینو

کنترل رله با آردوینو

 

هنگامی که هیچ ولتاژی به آن اعمال نشود در حالت (NC)   قرار دارد. هنگامی که مقداری ولتاژ به سیم پیچ اعمال می شود تیغه در حالت  قرار می گیرد. رله ها در مقیاس های مختلفی ساخته می شوند. در این جا ما از یک رله ی شش ولتی استفاده کرده ایم که دارای مشخصات ۷A-250VAC می باشد.

در رله ی مورد نظر ، از ترانزیستور برای تقویت جریان استفاده میشود و از مقاومت برای بایاس ترانزیستور استفاده می شود. برای جلو گیری از جریان یافتن جریان معکوس ، دیود بکار رفته است. با استفاده از میدان مغناطیسی تولید شده در سلف این رله عمل قطع و وصل را انجام میدهد. ماژول رله به راحتی در بازار قابل تهیه است. در اینجا یک مدل شش ولتی ماژول رله را مشاهده می کنید.

 کنترل رله با آردوینو

برای راه اندازی رله کافی ست آن را به به پین A0 آردوینو متصل کنید.

کنترل رله با آردوینو

کنترل رله با آردوینو

در این پروژه از آردوینو برای کنترل رله استفاده کرده ایم.آردوینو با استفاده از ترانزیستور عمل کنترل را انجام می دهد. ترانزیستور را با یک مقاومت یک کیلو اهمی به پین A0  متصل کرده ایم. از یک آداپتور ۱۲ ولتی به عنوان منبع تغذیه استفاده شده است.

بیشتر بخوانید...  ردیاب سه بعدی با سنسور آلتراسونیک

کنترل رله با آردوینو

طریقه ی کار آن بسیار ساده است برای این کار باید پین A0  آردوینو را به حالت High ببریم تا رله روشن شود و برای خاموش کردن آن باید آن را low کنیم . همانند رله ، لامپ نیز خاموش روشن می شود. ما فقط آردوینو را برنامه ریزی کرده ایم تا پین مورد نظر را با تاخیر ۱ ثانیه ای High و low کند.
 

کد این پروژه:

دانلود فایل

درباره‌ی mjavad

همچنین بخوانید...

تایپ صحبت بر روی ال سی دی با استفاده از رزبری پای و نرم افزار اندروید

به نام خدا تایپ صحبت بر روی ال سی دی با استفاده از رزبری پای …

ساخت ایستگاه هوا شناسی با رزبری پای بررسی دما ، فشار ، رطوبت با استفاده از اینترنت

به نام خدا ساخت ایستگاه هوا شناسی با رزبری پای بررسی دما ، فشار ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام ،خوش آمدید
آیا می خواهید آموزش ها و پروژه های جدید برای شما ارسال شود؟
مشخصات خود را وارد نمایید
متشکرم
منتظر فایل های ما باشید