رباتیک و هوافضا

پروژه ی ساخت ژنراتور PWM با استفاده از آردوینو

به نام خدا

پروژه ی ساخت ژنراتور PWM با استفاده از آردوینو

در این پروژه قصد دارم تا با استفاده از آردوینو یک زنراتور سیگنال PWM بسازیم که می توان آن را با استفاده از یک پتانسیومتر تنظیم کرد.

PWM چیست:

PWM مخفف مدولاسیون پهنای پالس  می باشد و به این معنا ست که چه مدت یک پالس HIGH و یا LOW باشد. به این طریق پهنای پالس دیوتی سایکل تغییر می کند. ر اینجا فرکانس نقش بسیار مهمی ایفا می کند که باید به اندازه ی کافی زیاد باشد تا خروجی پایدار ایجاد کند. از PWM در جاهای مختلفی استفاده می شود به عنوان مثال در کار هایی که باید در ولتاژ های پایین صورت گیرد و یا برای اهداف سوئیچ زنی بسیار کاربرد دارد.

با استفاده از آردوینو یونو می توان یک ژنراتور PWM ساده ایجاد کرد که کاربرد های متفاوتی خواهد داشت. برای آردوینو پین های متفاوتی وجو دارد که این به این معناست که از آن ها می توان خروجی PWM دریافت کرد.

اکنون دو راه وجود دارد که می توان با آن خروجی PWM دریافت کرد:

 1. با اختصاص دادن یک مقدار آنالوگ بین ۰ تا ۲۵۵ . از آن جایی که ولتاژ پین آردوینو  از ۰ تا ۵ ولت است بنابراین باید آن را به مقدار از ۰ تا ۲۵۵ ولت تبدیل کرد.
 2. با اختصاص دادن مقداری با توجه به ورودی دریافتی از پین های انالوگ آردوینو. این ورودی می تواند با استفاده از قطعاتی مانند سنسور مادون قرمز و یا یک پتانسیومتر دریافت کرد.

توجه شود که ورودی آردوینو یک داده ی آنالوگ بین ۰ تا ۱۰۲۳ دریافت می کند که مقداری بین ۰ تا ۵ ولت است. برای اعمال pwm بر روی یک پین شما باید این مقدار ورودی را به مقداری بین ۰ تا ۲۵۵ تبدیل کنید .

یک مثال ساده pwm و شماتیک آن:

با استفاده از این مدار شما تکنیک ایجاد pwm با استفاده از آردوینو را یاد خواهید گرفت. برای اینکار شما به قطعات زیر نیاز خواهید داشت:

 1. یک عدد پتانسیومتر
 2. دو عدد مقاومت ۱۰۰ اهم
 3. دو عدد ال ای دی

 

شماتیک مدار و اتصالات آن ساخت ژنراتور PWM با استفاده از آردوینو :

 

 

کد برنامه ی :

دانلود فایل

 

mjavad

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *