رباتیک و هوافضا

پروژه ی ساخت محافظ باتری با استفاده از آردوینو

به نام خدا

پروژه ی ساخت محافظ باتری با استفاده از آردوینو

 

در این پست قصد داریمم تا یک محافظ باطری ۱۲ ولتی با استفاده از آردوینو بسازیم. این مدار از تخلیه ی باطری جلوگیری می کند. همچنین از بار متصل شده در حالت وجود یک باطری با ولتاژ بیش از حد جلو گیری می کند.

 

 

شماتیک مدار  اتصالات آن :

در تصویر بالا قطعات و اتصلات لازم در این پروژه را مشاهده می کنید. همان طور که مشاهده می کنید از یک درایور ولتاژ برای پایینآوردن ولتاژ استفاده شده است تا آردوینو بتواند مقدار ولتاژ را بخواند. از مقاومت پری ست نیز برای کالیبره کردن مدار استفاده شده است. آردوینو نیز با بررسی داده ها فرمان قطع و وصل رله را می دهد. قسمت کالیبراسیون مدار در انتهای پست توضیح داده شده است. ال ای دی نیز برای مشخص کردن وضعیت رله استفاده شده است.ترانزیستور نیز راه انداز رله است. از دیدو نیز بری جلوگیری از انتثال ولتاژ اضافی استفاده می شود. هنگامی که ولتاژ باطری به زیر ۱۱٫۸۰ ولت برسد ، رله باطری را از بار قطع می کند و ال ای دی روشن می شود. به این ترتیب از تخلیه ی باطری جلو گیری می شود.

 

 

.

دانلود کد برنامه:

دانلود فایل

 

توجه:

float cutoff = 11.80;            //ولتاژ کات آف
float nominal = 12.70;           //ولتاژ نامی
float overvoltage = 14.00;       //ولتاژ اضافی

 

 نحوه ی کالیبره کردن مدار:

این مرحله باید به دقت انجام شود تا مدار به درستی کار کند. شما به یک منبع تغذیه ی متغیر و یک مولتی متر خوب  و یک درایور پیچی جهت تنظیم مقاومت پری ست نیاز دارید.

ابتدا منبع تغذیه را در حالت بدون بار متصل کنید. منبع تغذیه را روی ۱۳ ولت قرار دهید. با استفاده مولتی متر مقدار آن را تشخیص دهید. سریال مانیتور را باز کنید و مقاومت پری ست را تغییر دهید و مقدار نشان داده شده را به مقدار ۱۳ ولت برسانید. حالا به مقدار ۱۲ ، ۱۱٫۸۰ و ۱۴ ولت برسانید و مرحله ی قبل را تکرار کنید. در مراحل ۱۱٫۸۰ و ۱۴ ولت ال ای دی و رله فعال می شوند. اگر مراحل بالا به درستی انجام شد می توانید باطری را به جای منبع تغذیه متصل نمایید. سپس بار را متصل کنید.

 

mjavad

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *