خانه / پروژه / پروژه ی ساخت فرکانس متر با استفاده از آردوینو

پروژه ی ساخت فرکانس متر با استفاده از آردوینو

به نام خدا

پروژه ی ساخت فرکانس متر با استفاده از آردوینو

در این پروژه قصد اریم تا یک فرکانس متر دیجیتال با استفاده از آردوینو بسازیم که می تواند فرکانس خوانده شده را روی یک ال سی دی ۱۲ در ۲ نمایش دهد. این فرکانس متر می تواند فرکانس های ۳۵ هرتز تا یک مگا هرتز را بخواند. در ادامه موارد مورد نیاز برای استفاده از فرکانس متر را ذکر خواهیم کرد.

همه می دانیم که اسیلوسکوپ یکی از بهترین ابزار برای اندازه گیری فرکانس است اما این را هم می دانیم که اسیلوسکوپ یک دستگاه گران قیمت است و همه از پس قیمت آن بر نخواهند آمد. برای غلبه بر این مشکل اندازه گیری فرکانس نیاز به صرف هزینه ی بالا نیست بلکه فقط نیاز به یک فرکانس متر با دقت بالا داریم که آن را در این پست خواهیم ساخت.

 

نحوه ی محاسبه ی فرکانس :

برای محاسبه ی فرکانس ما نیاز به ترکیب مقدار بالا و پایین سیگنال داریم. بنابراین از (پین بالا) و (پین پایین) در آردوینو استفاده می کنیم تا بتوان مدت نمی سیکل های بالا و پایین یک سیگنال را محاسبه کنیم. سپس با جمع دو مقدار ، مقدار دوره ی کلی سیگنال حاصل می شود. سپس با با استفاده از فرمول زیر می توان مقدار فرکانس را محاسبه کرد.

بیشتر بخوانید...  پروژه ی ساخت اهم متر دیجیتال با استفاده از آردوینو

  Freq =  ۱۰۰۰۰۰۰/time period in microseconds

time period in microseconds : دوره بر حسب میکرو ثانیه

 

شماتیک مدار :

در شکل بالا مدار اتصالات ای پروژه را مشاهده می کنیم که از پتانسیومتر برای تنظیم کنتراست نمایش ال سی دی استفاده شده است. اتصالات را اتجام دهید و در ادامه به ارائه ی کد برنامه خواهیم پرداهت.

 

 

شماتیک بالا شامل یک آی سی اینورتر ۷۴۰۴ می باشد که نقش آن در اینجا حذف نویز از ورودی می باشد. بنابراین نویزی به آردوینو نخواهد رسید تا آن را دچار مشکل کند. توجه کنید که حداکثر ولتاژ ورودی نباز از ۵ ولت تجاوز کند.

 

 

دانلود کد برنامه:

دانلود فایل 

مدار تست و ایجاد فرکانس:

برای تست این پروژه نیاز به ایجاد یک فرکانس می باشیم تا بدانیم که آیا مدارمان درست کار می کند یا نه. بنابراین مانند شکل از خود آردوینو فرکانی گرفتیم و به آن دادیم.

 

در برنامه پین شماره نه مسئول این ست تا یک pwm با فرکانس ۴۹۰ هرتز با دیوتی سایکل ۵۰ درصد می باشد. می توانید به جای فرکانس ورودی از اردوینو فرکانس ورودی خود را از هرجایی به آن وارد کنید.

 

 

درباره‌ی mjavad

همچنین بخوانید...

پروژه کنترل چراغ های LED با فرمان صوتی گوشی هوشمند و رزبری پای

به نام خدا پروژه کنترل چراغ های LED با فرمان صوتی گوشی هوشمند و رزبری …

پروژه ی سیستم نظارت بر پایه RFID با رزبری پای

به نام خدا پروژه ی سیستم نظارت بر پایه RFID با رزبری پای   در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام ،خوش آمدید
آیا می خواهید آموزش ها و پروژه های جدید برای شما ارسال شود؟
مشخصات خود را وارد نمایید
متشکرم
منتظر فایل های ما باشید