Home / پروژه / پروژه ی ساخت شاخص باتری با استفاده از آردوینو

پروژه ی ساخت شاخص باتری با استفاده از آردوینو

به نام خدا

پروژه ی ساخت شاخص باطری با استفاده از آردوینو

در این پست قصد داریم تا شاخص مقدار باطری با استفاده از آردوینو بسازیم. در این پروژه شش عدد ال ای دی وجود دارد که با استفاده از آن ها مقدار باطری و سطح آن نمایان می شود. اگر که شما به اندازه گیری مقداری انرژی باقی مانده در یک باطری ۱۲ ولتی علاقه مندید مدار این پروژه برای شما کاربرد خواهد داشت. اگر که شما با منابع دی سی سرو کار داشته باشید به طور قطع یکی از دغدغه های اصلی شما میزان انرژی باقی مانده در یک منبع دی سی می باشد. هنگامی که باطری را به مدار متصل کردید می توانید بفهمید که آیا زمان آن رسیده که باطری را شارژ کنید یا خیر. اگر باطری شما کامل شارژ باشد ال ای دی چپ روشن خواهد شد و اگر باطری شما خالی باشد ال ای دی راست روشن خواهد شد.

 

 

 

شماتی مدار و اتصالات آن :

 

مدار بالا شماتیک و اتصالات این پروژه را نشان می دهد. اتصالات آردوینو که مغز و قطعه ی اصلی این پروژه است  را می توانید مشاهده کیند. از یک مقاومت پری ست جهت کالیبره کردن مدار استفاده شده است. در گوشه ی تصویر با توجه به میزان شارژ باطری توضیحات مربوط به ال ای دی روشن شده قابل مشاهده است.

 

LED1 – ۱۰۰% to 80%

LED2 – ۸۰% to 60%

LED3 – ۶۰% to 40%

LED4 – ۴۰% to 20%

LED5 – ۲۰% to 5%

LED6 – <5% (باطری خود را شارژ کنید)

بازه ی اندازه گیری این سیستم مقدار ولتاژ ۱۲٫۷ ولت تا ۱۱٫۹۰ می باشد. باطری که کامل شارژ شده است بیشتر از ۱۲٫۷ می باشد. و باطری نباید به زیر ۱۱٫۹۰ ولت برود.

بیشتر بخوانید...  آموزش ساخت مدار کنترل تن صدا

 

 

 

دانلود کد برنامه ساخت شاخص باطری با استفاده از آردوینو :

دانلود فایل 

بیشتر بخوانید...  پروژه ی کامل شناسایی فرکانس رادیویی با آردوینو به همراه کد برنامه

 

 

نحوه ی ستاپ مدار :

در این قسمت به کالیبره کردن شش ال ای دی می پردازیم. دقت لازم را به خرج دهید زیر در صورت اشتباه مدار به درستی کار نخواهد کرد. هنگامی که مدار را روشن می کنید ، مدار شروع به تست کردن ال ای دی ها می کند که ال ای دی ها با مقداری تاخیر روشن می شوند. که این کار باعث می شود تا بفهمید که ال ای دی ها سالمند یا خیر.

ابتدا ولتاژ منبع تغذیه ی متغیر خود را به طور دقیق بر روی ۱۲٫۵ ولت قرار دهید. سپس سریال مانیتور را باز کنید. با دقت مقدار مقاومت پریست را برای مقدار ۱۲٫۵ ولت تنظیم کنید. اکنون مقدار ولتاز متغیر را تا ۱۲ ولت کاهش دهید. مقدار خانده شده بر روی سریال مانیتور به مقدار ۱۲ ولت و یا مقداری بسیار نزدیک به آن برسانید. اکنون ولتاز را افزایش داده و به ۱۳ ولت برسیاندیو کار مرحله ی قبل را باز تکرار کنید. درست در زمانی که مقدار ولتاژ را افزایش و یا کاهش می دهید ال ای دی ها خاموش و یا روشن می شوند. با انجام مراحل بالا مدار شما کالیبره شده است و آماده ی تست می باشد.

 

 

About mjavad

همچنین بخوانید...

پروژه کنترل چراغ های LED با فرمان صوتی گوشی هوشمند و رزبری پای

به نام خدا پروژه کنترل چراغ های LED با فرمان صوتی گوشی هوشمند و رزبری …

پروژه ی سیستم نظارت بر پایه RFID با رزبری پای

به نام خدا پروژه ی سیستم نظارت بر پایه RFID با رزبری پای   در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام ،خوش آمدید
آیا می خواهید آموزش ها و پروژه های جدید برای شما ارسال شود؟
مشخصات خود را وارد نمایید
متشکرم
منتظر فایل های ما باشید