مدار هشدار آشکار ساز دود

ارسال شده در: پروژه, پروژه های رایگان | 0

به نام خدا

مدار هشدار آشکار ساز دود

یک آشکار ساز دود ، یک حسگر دود است که آتش را تشخیص می دهد . آشکار ساز دود در خانه ها ، فروشگاه ها ، مدارس و صنعت برای تشخیص آتش و جلوگیری از خسارت های ناشی از آتش سوزی بسیار رایج می باشد . در حال حاضر آشکار ساز های دود بسیار ارزان می باشد و هزینه تولید آن ها رو به کاهش است . در این پروژه می خواهیم یک آشکار ساز دود توسط یک مدار ساده بسازیم .

 

smoke2

 

یک مقدمه کوتاه درباره سنسور دود :

دو نوع آشکار ساز وجود دارد ، یکی آشکار ساز های نوری یا فتوالکتریک و یکی دیگر هم آشکار ساز های یونیزاسون .

آشکار ساز های دود نوری از یک منبع نور مانند LED و یک آشکار ساز نور مثل فتوسل تشکیل شده اند . وقتی دود ما بین منبع نور و آشکار ساز نور قرار می گیرد ، میزان نوری که به آشکار ساز نور می رسد کم می شود و از این طریق دود مشخص می شود .

بیشتر بخوانید...  آشکار سازی نشت گاز با استفاده از آردوینو

آشکار ساز های دود یونیزاسیون تشکیل شده اند از دو الکترود و اتاقک یونیزاسیون که با یون پر شده است . زمانی که هیچ دودی وجود ندارد یون ها آزادانه حرکت می کنند . در صورت وجود دود ، اتاقک پر از دود می شود و دیگر یون ها نمی توانند آزادانه حرکت کنند و یون ها با الکترود ها برخوردی ندارند .

بر اساس خروجی آشکار ساز دود زنگ خطر می تواند روشن شود .

سنسور مورد استفاده در این پروژه ، سنسور MQ-2 است که به گاز مایع، هیدروژن، دود، متان، پروپان، الکل، بوتان و سایر گازهای قابل احتراق صنعتی حساس است .

شماتیک مدار :

بیشتر بخوانید...  راه اندازی سروو موتور بدون نیاز به pwm!!!

Smoke-Detector-Circuit

 

smoke1

 

قطعات مورد نیاز :

  • سنسور MQ-2
  • LM358
  • مقاومت ۱۰ کیلو اهم
  • مقاومت ۳۳۰ اهم
  • LED
  • خازن ۰٫۱ میکرو فاراد
  • پتانسیومتر ۱۰ کیلو اهم

در این مدار ، lm358 به عنوان یک مقایسه گر انجام وظیفه می کند . پتانسیومتری که به پایه معکوس آپ امپ وصل است می تواند حساسیت مدار را تغییر دهد . خروجی آپ امپ به یک led متصل است که نمایان گر هشدار مدار می باشد .

در زمانی که دودی وجود ندارد مقاومت ورودی مثبت آپ امپ ، ۵۰ کیلو اهم است و ولتاژ ورودی معکوس از ولتاژ ورودی مثبت بیشتر است و در نتیجه خروجی آپ امپ صفر ولت می باشد و led خاموش است .

در موقع حضور دود ، مقاومت به ۵ کیلو اهم می رسد و در نتیجه ولتاژ وردی معکوس از ولتاژ وردی مثبت کمتر شده و خروجی آپ امپ high می شود و led روشن می شود .

بیشتر بخوانید...  راه اندازی دات ماتریس 8*8 با استفاده از آردوینو

 

smoke3

 

 

 

 

دیدگاهی بنویسید