خانه / پروژه / پروژه ی شمارش افراد داخل اطاق با آردوینو

پروژه ی شمارش افراد داخل اطاق با آردوینو

به نام خدا

شمارش افراد داخل اطاق با آردوینو

 

 

آیا تا بحال برایتان سوال بوده که چگونه افراد داخل یک ورزشگاه، فروشگاه و یا یک اداره را می شمارند؟ در این پروژه ی بسیار جذاب و کاربردی ما این کار را با یک آردوینو یونو به سادگی انجام داده ایم.

 

قطعات مورد نیاز:

آردوینو یونو

رله ی ۵ ولتی

مقاومت

ماژول مادون قرمز

ال سی دی ۱۶×۲

برد بورد

سیم برد بورد

ال ای دی

ترانزیستور BC547

در این پروژه با استفاده از سنسور هایی که داریم می توانیم تعداد افرادی که داخل و یا خارج شده اند را بشماریم و تعداد افراد داخل را بدانیم.  این مدار می تواند تعداد افرادی را که وارد خانه ، فروشگاه ، سالن و دفتر وارد میشوند را بشمارد و سپس افرادی که آن مکان را ترک می کنند را هم بشمارد و این دو عدد را از یکدیگر کم کند تا تعداد افرادی که داخل هستند را بدست بیاورد. اما درست کار کردن این سیستم به مکان قرار دادن سنسور بسیار وابسته است و باید مکان مناسبی را برای این کار انتخاب کرد.

 این پرژه به چهار قسمت تقسیم می شود : سنسور ها ، کنترل کننده ، نمایش شمارنده و در. سنسور عمل مشاهده را انجام می دهد و هر عبوری را به  یک ورودی برای میکرو تبدیل می کند. ال سی دی نیز تعدادافراد را نمایش می دهد.

طریقه ی کار سنسور به این صورت است که هنگامی یک شخص وارد می شود مانع رسیدن اشعه ی مادون قرمز به سنسور می شود و باعث ایجاد تاخیر می شود به همین ترتیب یک ورودی ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید...  فرستنده اطلاعات آردوینو(مانند دما، رطوبت و زمان) به کارت SD و کامپیوتر

شمارش افراد داخل اطاق با آردوینو

شرح مدار

قسمت سنسور ها: در این قسمت همانطور که گفته شد از سنسور های مادون قرمز که شامل دیود مادون قرمز ، پتانسیومتر ، آپ امپ و یک ال ای دی است. از پتانسیومتر برای تنظیم ولتاژ بر روی پایانه های آپ امپ و سنسور استفاده می شود. آپ امپ یک مقایسه گر است وبا مقایسه ی ولتاژ می تواند تشخیص دهد که آیا شخصی عبور کرده است یا خیر.  در اینجا ما از دو مقایسه گر برای دو سنسور استفاده کرده ایم (LM358)

 

 

شمارش افراد داخل اطاق با آردوینو

 

قسمت کنترل: برای کنترل تمام پروسه از اردوینو یونو استفاده شده است. خروجی مقایسه گر ها به پین های دیجیتال ۱۴ و ۱۹ متص شده اند . میکرو این سیگنال های ورودی را میخواند و به رله فرمان می دهد تا لامپ روشن شود.

 قسمت درایو رله: این قسمت شامل یک ترانزیستور BC547 و یک رله ی ۵ ولتی ست که یک لامپ را کنترل میکند . ترانزیستور برای درایو رله استفاده می شود زیرا جریان خود آردوینو توانایی درایو رله را ندارد.  بنابراین آردوینو فرمان را به رله می دهد و رله لامپ را خاموش و یا روشن می کند.

شماتیک مدار

خروجی سنسور ها مستقیما به ۱۴(A0) و۱۹(A5) متصل هستند. ال ای دی هم در حالت ۴ بیت متصل است. پین های EN  و  RS به بین های ۱۲ و ۱۳ متصل است.

 

شمارش افراد داخل اطاق با آردوینو

کد پروژه:

دانلود فایل 

درباره‌ی mjavad

همچنین بخوانید...

تایپ صحبت بر روی ال سی دی با استفاده از رزبری پای و نرم افزار اندروید

به نام خدا تایپ صحبت بر روی ال سی دی با استفاده از رزبری پای …

ساخت ایستگاه هوا شناسی با رزبری پای بررسی دما ، فشار ، رطوبت با استفاده از اینترنت

به نام خدا ساخت ایستگاه هوا شناسی با رزبری پای بررسی دما ، فشار ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام ،خوش آمدید
آیا می خواهید آموزش ها و پروژه های جدید برای شما ارسال شود؟
مشخصات خود را وارد نمایید
متشکرم
منتظر فایل های ما باشید