خانه / پروژه / پروژه ی ساخت چراغ راهنمایی با آی سی ۵۵۵

پروژه ی ساخت چراغ راهنمایی با آی سی ۵۵۵

به نام خدا

پروژه ی ساخت چراغ راهنمایی با آی سی ۵۵۵

 

 

در این پروژه  ما قصد داریم یک مدار برای کنترل چراغ های راهنمایی در حالت چهار زمانه یعنی برای چهار راه مختلف طراحی کنیم. این مدار را با آی سی تایمر ۵۵۵ و یک شمارنده ی ده دهی خواهیم ساخت. تایمر پالسی تولید می کند شمارنده ی ده دهی آن را شمارش می کند. این شمارنده یک حافظه ی ده تایی دارد و می تواند تا ده پالس را شمارش کند. بنابراین هر پالس کلاک ، شمارنده آن را شناسایی می کند و می شمارد. تعداد این شمارش ها در پین خروجی اعمال می شود.

 

 

قطعات مورد نیاز مدار

منبع ولتاژ   ۹ تا ۱۲ ولت

۵۵۵  تایمر IC

مقاومت های ۱KΩ، ۱۰KΩ، ۲۲۰Ω

خازن های ۱۰μF و ۱۰۰μF

بیشتر بخوانید...  آموزش کنترل موتور DC با آردوینو (PWM - L298 - پل اچ ) به همراه کد

۴ ال ای دی آبی ، ۴ ال ای دی قرمز ، ۴ ال ای دی زرد

آی سی شمارنده ی  CD4017

۸ دیودها IN4007

 

شماتیک مدار :

چراغ راهنمایی با آی سی 555

در قسمت بالا شماتیک مدار چراغ راهنمایی چهار طرفه را مشاهده می کنید. در اینجا تایمر در هر ۱۰۰ میلی ثانیه یک پالس ایجاد می کند. بنابراین حالت روشن ۵۰ میلی ثانیه و حالت خاموش نیز ۵۰ میلی ثانیه می باشد. این مدت زمان ها با تغییر مقدار خازن تغییر خواهند کرد. اگر چه چراخ های راهنمایی در خیابان ها یک شیفت زمانی دو دقیقه ای را دارند اما در اینجا این زمان را برای آزمایش کم کرده ایم.

اگر بخواهیم زمان واقعی را یعنی همان ۲ دقیقه را داشته باشیم باید به جای خازن  ۱۰ میکرو فارادی خازن ۴۷۰ میکرو فارادی قرار دهیم. هناگمی که منبع تغذیه روشن باشد تایمر به عنوان یک ژنراتور موج مربعی عمل می کند و کلاک را تولید می کند که برای شمارنده ی ده دهی ست و شمارنده تعداد پالس هارا می شمارد و اثر آن را در خروجی اعمال می کند.

بیشتر بخوانید...  پروژه ی راه اندازی سنسور فشار سنج BMP180 با آردوینو به همراه کد

دلیل استفاده از دیود ها جلوگیری از اتصال کوتاه شدن خروجی های شمارنده می باشد. اگر که خروجی دو را شمارش کرده باشد در این صورت Q1 یک می باشد. از آن جایی که Q1 یک است بقیه خروجی ها یعنی Q1  و Q2 همگی ۰ خواهند بود. بدون دیود ها Q1 به شدت دچار افت ولتاژ می شود و Q0 آن را ۰ می کند این به این معنی ست که مدار دچار اتصال کوتاه شده است.

 

درباره‌ی mjavad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام ،خوش آمدید
آیا می خواهید آموزش ها و پروژه های جدید برای شما ارسال شود؟
مشخصات خود را وارد نمایید
متشکرم
منتظر فایل های ما باشید