خانه / پروژه / ساخت چت روم خصوصی بوسیله آردینو, ماژول nRF24L0 و Processing

ساخت چت روم خصوصی بوسیله آردینو, ماژول nRF24L0 و Processing

به نام خدا

ساخت چت روم خصوصی بوسیله آردینو, ماژول nRF24L0 و Processing

ساخت چت روم خصوصی بوسیله آردینو و ماژول nRF24L0

برای مردم معمولی در دنیای مدرن امروزی, ساخت شبکه محلی که بتوان در آن اطلاعات شخصی و محرمانه را به اشتراک گذاشت تقریبا غیر ممکن است. دلیل آن این است که اکثر مردم برای انجام این چنین کاری از واتساپ، فیس بوک، تلگرام و… استفاده می کنند و بستر اصلی همه آن ها اینترنت است.اگر بخواهیم از اینترنت برای اینکار استفاده نکنیم باید چه کنیم؟ اینکار با استفاده از میکروکنترلر و مخابره گر بی سیم امکان پذیر است.

ساخت چت روم خصوصی بوسیله آردینو و ماژول nRF24L0

طرز کار پروژه ساخت چت روم خصوصی بوسیله آردینو, ماژول nRF24L0 و Processing:

برای این پروژه به یک جفت برد آردینو و ماژول بی سیم نیازمندیم. ما از ماژول بی سیم nRF24L0 استفاده کرده ایم. طرز کار با این ماژول ساده است.

ساخت چت روم خصوصی بوسیله آردینو و ماژول nRF24L0

آردینو و ماژول nRF24L0 بوسیله ارتباط سریال با هم ارتباط برقرار می کنند. ماژول nRF24L0 یک فرستنده گیرنده نیمه دوطرفه است چرا که میتواند همزمان اطلاعات را ارسال و دریافت کند. اطلاعاتی که توسط این ماژول جمع آوری و فرستاده می شود میتواند توسط هر ماژول دیگری دریافت شود.

از انجایی که ما میخواهیم چت روم شخصی سازی شده خودمان را بسازیم از «Processing» استفاده میکنیم. Processing نرم افزاری است که بوسیله UART با آردینو ارتباط برقرار می کند. ما بوسیله زبان Processing فایلی با فرمت exe درست می کنیم که روی هر کامپیوتری که Java Runtime داشته باشد قابل اجرا است. برای چت کردن فقط کافیست که آردینو را متصل کنیم و فایل exe را باز کنیم.

در این پروژه اعضای چت روم دو نفرند ولی با توجه به این که nRF24L0 شش خط  دارد, تعداد اعضا را میتوان به ۶ نفر هم رساند.این چت روم ها میتواند تا فاصله ۱۰۰ متری از یکدیگر کار کنند که البته میتوان این مقدار را نیز با خرید ماژولی بهتر افزایش داد.

قطعات مورد نیاز:

  • دو عدد آردینو از هر مدلی
  • دو عدد nRF24L01
  • رگولاتور ولتاژ ۳٫۳ (الزامی نیست)
  • سیم برد بورد

دیاگرام مدار:

Arduino Mega with nRF24L01 

ساخت چت روم خصوصی بوسیله آردینو, ماژول nRF24L0 و Processing

Arduino Nano with nRF24L01

ساخت چت روم خصوصی بوسیله آردینو, ماژول nRF24L0 و Processing

نکاتی درباره کار با nRF24L01:

برای اینکه نویز پذیری ماژول nRF24L01 را کاهش دهید به این نکات توجه کنید. مطمئن شوید ماژول چینی نمی خرید(!!).این ماژول نسبت به تغییرات ولتاژ و جریان حساس است و به سادگی خراب می شود حتی امکان سوختن ماژول نیز وجود دارد. برای اینکه ولتاژ تغذیه را صاف کنید از دو خازن ۱۰uf و ۰٫۱uf در دوسر vcc و gnd استفاده کنید.

کد های آردینو:

از آنجایی که ارتباط بین آردینو و nRF24L01 بوسیله spi صورت می گیرد باید کتابخانه spi را به برنامه اضافه کنیم. همچنین از کتابخانه RF24 برای کار کردن با nRF24L01 استفاده می کنیم. این کتابخانه ها را می توانید از آخر برنامه دانلود کرده و به IDE اضافه کنید.

پایه های CE و CS ماژول NRF به تریب به پایه های ۸ و ۱۰ آردینو متصل می شود.

یک ساختار به نام package میسازیم که شامل یک آرایه ۲۰ متغییره است.

در تابع () void setup , ما baud rate را روی ۹۶۰۰ تنظیم کرده ایم. ماژول را روی ۱۱۵ و ولتاژ پایین, با سرعت  ۲۵۰kbps تنظیم کرده ایم.این به دلخواه قابل تغییر است.

ماژول در دو حالت کار می کند یا فرستنده که اطلاعات را از طریق بافر سریالش می فرستد یا درحالت دریافت که دنبال گرفتن اطلاعت است. دیتایی که کاربر مینویسد در آرایه ای ذخیره و به () WriteData ارسال میشود تا فرستاده شود.

تابع () void WriteData دیتا را روی آدرس۰xF0F0F0F0AA می نویسد. این آدرس در ماژول های دیگر بعنوان خط نوشتن استفاده می شود.

بیشتر بخوانید...  پروژه ی ساخت یک ریموت کنترل 2.4 گیگا هرتز برای 10 کانال

تابع () void ReadData دیتا را روی آدرس ۰xF0F0F0F066 می نویسد. این آدرس در ماژول های دیگر بعنوان خط خواندن استفاده می شود.

نرم افزار Processing:

Processing یک نرم افزار سورس باز (open source) است که برای طراحی گرافیکی استفاده می شود. کار کردن با این نرم افزار بسیار ساده است و شباهت زیادی به Android Development IDE دارد. کد های Processing برای هر دو صفحه چت در قسمت دانلود آمده است. برای استفاده از این کد ها باید Processing را نصب کرده باشید. در کد زیر قسمت  “port = new Serial(this,Serial.list()[4],9600); //Reads the 4th PORT at 9600 baudrate”  مهم است چون که مشخص می کند کدام پورت دیتا را میخواند.

در اینجا ما از پورت چهارم آردینو دیتا را خوانده ایم.

برای مثال اگر شما داشته باشید [COM[5] COM[2] COM[1] COM [7] COM[19 در کد بالا اطلاعات از [COM [7 خوانده میشود.

تست کردن:

ساخت چت روم خصوصی بوسیله آردینو و ماژول nRF24L0

آردینو ها را به کامپیوتر خود متصل کنید. صفحه Processing را باز کرده شروع به نوشتن کنید, در نهایت ENTER را بزنید. خواهید دید که پیغامتان روی صفحه دیگر Processing نمایش داده می شود.

دانلود کد پروژه ساخت چت روم خصوصی بوسیله آردینو, ماژول nRF24L0 و Processing:

دانلود فایل

 

درباره‌ی mjavad

همچنین بخوانید...

تایپ صحبت بر روی ال سی دی با استفاده از رزبری پای و نرم افزار اندروید

به نام خدا تایپ صحبت بر روی ال سی دی با استفاده از رزبری پای …

ساخت ایستگاه هوا شناسی با رزبری پای بررسی دما ، فشار ، رطوبت با استفاده از اینترنت

به نام خدا ساخت ایستگاه هوا شناسی با رزبری پای بررسی دما ، فشار ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام ،خوش آمدید
آیا می خواهید آموزش ها و پروژه های جدید برای شما ارسال شود؟
مشخصات خود را وارد نمایید
متشکرم
منتظر فایل های ما باشید