رباتیک و هوافضا

ساخت مدار شمارنده تعداد محصول با سون سگمنت و دو رقم

ساخت مدار شمارنده محصول با سون سگمنت و دو رقم

به نام خدا

ساخت مدار شمارنده تعداد محصول با سون سگمنت و دو رقم

ساخت مدار شمارنده محصول با سون سگمنت و دو رقم

شمارنده های اشیا یا محصولات از نیاز های مهم صنعت ، مراکز خرید و غیره هستند که اشیاء یا محصولات را به طور خودکار شمارش کرده و به همین ترتیب دخالت انسان را کاهش می دهند . در این آموزش ما قصد داریم یک مدار شمارنده اشیاء ساده را بدون استفاده از میکروکنترلر طراحی کنیم.

قطعات مورد نیاز ساخت مدار شمارنده تعداد محصول با سون سگمنت و دو رقم :

 1. ۱ قطعه آی سی LM358
 2. ۱ قطعه آی سی تایمر ۵۵۵
 3. ۱ قطعه رگولاتور ولتاژ ۷۸۰۵
 4. ۲ قطعه مقاومت۱۵۰ اهم
 5. ۲ قطعه آی سی CD4033
 6. ۲ قطعه مقاومت ۱۰۰ اهم
 7. ۱ قطعه مقاومت ۱۰۰K
 8. ۱ قطعه پتانسیومتر ۱۰K
 9. ۱ قطعه خازن ۲۲۰uF
 10. ۱ قطعه سنسور مادون قرمز
 11. برد برد
 12. باتری ۹ ولت
 13. کانکتور باتری
 14. ۲ قطعه LED

توضیحات وشماتیک مداری :
ساخت مدار شمارنده محصول با سون سگمنت و دو رقم

در مدار این پروژه از یک مقایسه کننده ( آی سی LM358 )و گیرنده و فرستنده مادون قرمز برای تشخیص و شمارش اشیاء استفاده شده است .آی سی ۵۵۵ هم برای تولید پالس برای تحریک دیکدر سون سگنمنت (CD4033) بکار رفته است . دو سون سگنمنت استفاده شده در این مدار از نوع کاتد مشترک هستند و به آی سی دیکدر متصل شده اند. آی سی تایمر ۵۵۵ در حالت mono-stable ( مونو استابل دارای یک حالت پایدار است و در صورت اعمال تریگر مناسب به حالت ناپایدار منتقل شده، ولی بعد از گذشت زمان مشخص t مجددا به حالت پایدار بر می گردد ) برای تولید پالس پیکربندی شده است. رگولاتور ۷۸۰۵ برای تامین ولتاژ ۵ ولت مورد نیاز مدار گنجانده شده است .

بیشتر بخوانید...  راه اندازی موتور براشلس با اسپیدکنترل

عملکرد مدار :

در این مدار  اشیاء  با استفاده از سنسور مادون قرمز و مقایسه کننده تشخیص داده شده و خروجی مقایسه کننده به آی سی ۵۵۵ وارد شده و موجب تولید پالس برای مدار می شود . دوره تناوب پالس تولیدی می تواند با توجه به فرمولT=1.1RC تنظیم شود که در اینجا مقدار R1 ، ده کیلو اهم و  C 220 UF انتخاب شده است.

 

ساخت مدار شمارنده محصول با سون سگمنت و دو رقم

پالس تولید شده توسط ۵۵۵  به عنوان کلاک به  پین ۷ دیکدر سون سگنمنت (U4 داخل شماتیک ) و سپس نقلی خروجی را به دیکدر دوم (U3 ) متصل میکنیم. بدین ترتیب پس از دریافت پالس از ۵۵۵ ، صفحه نمایش عدد را نمایش می دهد و زمانی که عدد شمرده شده در U4 به ۱۰ برسد ، از طریق پین نقلی خروجی (CO)  سگنمنت دهگان انتخاب شده و یک واحد به آن افزوده می شود. این روند دوباره و دوباره تکرار می شود این مدار از می تواند ۰ تا ۹۹ شمارش کند.

بیشتر بخوانید...  آموزش کنترل ماژول دات ماتریس 8*8 با استفاده از رزبری پای

 

دیدگاه‌ها (0)

*
*