رباتیک و هوافضا

راه اندازی ال سی ۲ در ۱۶ با استفاده رزبری پای قسمت اول

به نام خدا

راه اندازی ال سی ۲ در ۱۶ با استفاده رزبری پای

در این پروژه قصد داریم تا با استفاده از رزبری پای یک ال سی دی ۱۶ در دو را راه اندازی کنیم و یاد بگیریم که از چه دستور های پایتونی استفاده کنیم. در این آموزش از کتابخانه ی RPLCD استفاده می کنیم. همچنین هر دو مود اتصال چهار بیتی و هشت بیتی را آموزش خواهیم داد. سپس نحوه ی نصب کتابخانه و همچنین نحوه ی قرار دادن نوشته بر روی ال سی دی را یاد خواهیم گرفت. همان طور که می دانید دو راه برای اتصال ال سی دی به رزبری پای وجود دارد. یکی به صورت ۴ بیتی که از ۶ GPIO استفاده می کند و دیگری ۸ بیتی که از ۱۰ GPIO استفاده می کند.

 

 

اتصال ال سی دی به رزبری پای در حالت هشت بیتی

برای اتصال ال سی دی به رزبری پای به حالت ۸ بیتی به صورت زیر عمل می کنیم. از پتاسیومتر ۱۰ کیلو اهمی برای تنظیم میزان روشنایی استفاده می کنیم. همچنین می توان از مقاومت های یک تا سه کیلو اهمی برای این منظور نیز استفاده کرد.

 

اتصال ال سی دی به رزبری پای در حالت چهار بیتی

برای اتصال ال سی دی در این حالت سیم بندی ها را همانند تصویر زیر انجام می دهیم. مانند حالت قبل از پتاسیومتر ۱۰ کیلو اهمی برای تنظیم میزان روشنایی استفاده می کنیم. همچنین می توان از مقاومت های یک تا سه کیلو اهمی برای این منظور نیز استفاده کرد.

 

 

 

نصب کتابخانه ی  RPLCD

این کتابخانه می تواند از طریق  PIP بر روی سیستم نصب شود. ممکن است این کتابخانه را از قبل داشته باشید اما اگر ندارید با وارد کردن دستور های زیر در command prompt می توانید آن را نصب کنید. ابتدا به نصب PIP می پردازیم. برای اینکار دستور زیر را وارد کنید :

 

sudo apt-get install python-pip

 

سپس دستور زیر را برای نصب کتابخانه ی PRLCD وارد می کنیم :

sudo pip install RPLCD

 

نوشتن کد برای حالت ۸ بیتی

در این حالت پین های داده عبارت اند از :

pins_data[D0, D1, D2, D3, D4, D5, D6, D7

کد زیر برای نمایش جمله ی Hello world در حالت هشت بیتی بر روی ال سی دی توسط رزبری پای می باشد که از تابع lcd.write_string() برای نمایش آن استفاده شده است :

 

نوشتن کد برای حالت ۴ بیتی

در حالت ۴ بیتی فقط پین های D4, D5, D6,  D7 برای انتقال داده استفاده می شود. کد زیر برای نمایش متن بر روی ال سی دی در حالت ۴ بیتی می باشد:

 

 

حذف نوشته از صفحه ی ال سی دی

برای پاک کردن صفحه از تابع lcd.clear() استفاده می کنیم. کد زیر جمله ی “Hello world!” را برای دو ثانیه بر روی ال سی دی نمایش می دهد و سپس آن را حذف می کند.

 

 

mjavad

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *