دماسنج دیجیتال با سنسور LM35

ارسال شده در: پروژه, پروژه های رایگان | 2

به نام خدا

دماسنج دیجیتال با سنسور LM35

در این پروژه قصد داریم با استفاده از سنسور دمای LM35 و میکروکنترلر ATmega8 یک دماسنج دیجیتال درست کنیم. کاپایلر مورد استفاده در این پروژه ، کامپایلر بسکام می باشد.

از آنجا که سنسور LM35 یک سنسور با خروجی ولتاژ آنالوگ است ، پایه خروجی این سنسور را به واحد ADC (مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو) وصل می کنیم.

واحد ADC میکرو با توجه به ولتاژ ورودی به پایه ADC ، یک عدد بین ۰ تا ۱۰۲۴ را مشخص می کند که این عدد بیانگر ولتاژ بین ۰ تا ۵ ولت می باشد و با توجه به این که به ازای تغییر دمای یک درجه سانتی گراد ، ولتاژ خروجی سنسور LM35 به اندازه ۱۰mV تغییر می کند ؛ می توانیم دمای اندازه گیری شده توسط سنسور دما را تشخیص بدهیم و آن را بر روی LCD نمایش دهیم.

بیشتر بخوانید...  پروژه GSM همراه با قابلیت ارسال دما و قطع و وصل رله

عدد ۴٫۸۸۲۸۱۲۵ موجود در خطوط برنامه از یک طرفین وسطین کردن ساده به دست آمده، یعنی ما در نظر میگیریم که عدد ۱۰۲۴ معادل ۵ ولت(۵۰۰۰ میلی ولت) است؛ با تقسیم ۵۰۰۰ به ۱۰۲۴ به عدد ۴٫۸۸۲۸۱۲۵ می رسیم که اگر این عدد را در عدد خوانده شده از ADC ضرب کنیم ولتاژ خروجی سنسور بر حسب میلی ولت به دست می آید. حال با تقسیم این ولتاژ(بر حسب میلی ولت) بر ۱۰ دمای اندازه گیری شده مشخص می شود.

بیشتر بخوانید...  ساعت دیجیتال به کمک سون سگمنت

کلیه پروژه های سایت به صورت کاملا عملی بر روی بردبورد تست شده اند.

برای دانلود پروژه در لینک زیر کلیک کنید.

 

دانلود فایل

 

 

2 دیدگاه

  1. عدد ۴٫۸۸۲۸۱۲۵چطور بدست امده میشه روابطشو توضیح بدید؟

    • عددی که واحد adc میکرو دریافت میکنه یه عدد بین ۰ تا ۱۰۲۴ هستش.که عدد صفر نمایانگر صفر ولت و عدد ۱۰۲۴ نمایانگر ۵ ولت(۵۰۰۰ میلی ولت می باشد)…ما عدد ۵۰۰۰ رو به ۱۰۲۴ تقسیم میکنیم تا بفهمیم افزایش یک واحد adc معادل افزایش چه ولتاژِی است…یعنی به فرض ما از واحد adc میکرو، عدد ۲۴ را خوانده ایم.با ضرب عدد ۲۴ در عدد ۴٫۸۸۲۸۱۲۵ ( که از تقسیم ۵۰۰۰ بر ۱۰۲۴ به دست آمرده) ، ولتاژ دریافتی واحد adc را به دست می آوریم.

دیدگاهی بنویسید