خانه / آموزش رباتیک / PDF های آموزش رباتیک / جلسه یازدهم : راه انداز موتور با کمک ترانزیستور

جلسه یازدهم : راه انداز موتور با کمک ترانزیستور

به نام خدا

جلسه یازدهم : راه اندازی موتور با ترانزیستور

با سلام خدمت دوستان و همراهان گرامی…

بعد از یه مدت طولانی دوباره آموزش های قدم به قدم رباتیک مقدماتی ( ربات مسیریاب) و ربات پرنده رو ادامه میدیم به امید این که این آموزش ها به پیشرفت شما علاقه مندان کمک بکنه…  🙂

در این جلسه در مرحله اول می خواهیم با استفاده از یک ترانزیستور یک موتور DC معمولی را راه اندازی کنیم . در مرجله دوم می خواهیم با استفاده از چهار ترانزیستور مدار موسوم به پل H را برای موتور DC ببندیم و بتوانیم موتور را هم به صورت ساعت گرد و هم به صورت پادساعت گرد بچرخانیم .

شما این مدار را می توانید بر روی بردبورد تست کنید و یا توسط نرم افزار شبیه ساز مدار تست کنید . نرم افزاری که من برای شبیه سازی استفاده کردم نرم افزار پروتئوس هستش ورژن ۸٫۲ . کار کردن با این نرم افزار ساده می باشد .

نسخه پورتابل این نرم افزار را می توانید از لینک زیر دانلود کنید .

 

دانلود فایل

 

همان طور که در تصاویر زیر مشاهده می کنید ، برای بستن مدار در این دو مرحله به یک موتور DC معمولی ، ترانزیستور BD135 ، کلید ، ترانزیستور BD136 مقاومت های ۲۲۰ اهم و ۱۰ اهم نیاز داریم .

بیشتر بخوانید...  ساخت ربات مسیریاب با آردوینو

bd135

bd136

 

مرحله اول :

همان طور که در شکل زیر می بینید ، با استفاده از یک ترانزیتور NPN مدل BD135 یک موتور را راه اندازی کرده ایم .

مدار به این صورت کار می کند که با وصل کردن کلید ، بیس ترانزیستور تحریک شده و ترانزیستور وصل می شود و جریان از کلکتور به سمت امیتر ترانزیستور شروع به حرکت می کند و در نهایت موتور شروع به چرخش می کند . عملکرد این مدار را می توانید با بستن بر روی بردبورد و یا شبیه سازی در نرم افزار مشاهده کنید .

نکته مهم : به دلیل این که هنوز به جلسه برنامه نویسی میکروکنترلر نرسیدیم ، در این جلسه ترانزیستور را با یک منبع ۵ ولت ، یک مقاومت و یک کلید راه اندازی کردیم ولی در ساخت ربات و یا دیگر پروژه ها ، شما می توانید بیس ترانزیستور را توسط یک مقاومت به یکی از پین های ورودی-خروجی میکروکنترلر وصل کنید و با قطع و وصل این پایه توسط برنامه ای که می نویسید ترانزیستور را قطع و وصل کنید .

بیشتر بخوانید...  پروژه ی ساخت قفل امنیتی RFID با استفاده از آردوینو

tr drive

مرحله دوم :

در مدار شکل زیر با استفاده از چهار ترانزیستور یک مدار موسوم به پل H ساخته ایم . با استفاده از این مدار می توانیم موتور را هم به صورت ساعتگرد و هم به صورت پاد ساعتگرد بچرخانیم .

مدار به این صورت کار می کند که با فشار دادن کلید شماره یک ، جریان از از منبع تغذیه شروع به حرکت کرده از ترانزیستور Q4 گذشته و از موتور نیز می گذرد و بعد از آن از ترانزیستور Q2 می گذرد و بعد به زمین می رسد . با فشار دادن کلید ۲ موتور به صورت عکس حالت قبل می چرخد . در این حالت جریان از ترانزیستور های Q3 و Q1 می گذرد . با قطع هر دو کلید به صورت هم زمان و یا با وصل هر دو کلید به صورت هم زمان ، موتور نمی چرخد .

شکل زیر با نشان دادن جهت برقراری جریان ها ، عملکرد مدار پل H را بهتر نشان می دهد .

hbridge

 

h-bridge

 

تا جلسه بعد خدانگهدار…

درباره‌ی Admin

همچنین بخوانید...

مدار RFID با استفاده از آردوینو

ساخت مدار RFID با استفاده از آردوینو

به نام خدا ساخت مدار RFID با استفاده از آردوینو در این پروژه قصد داریم …

پروژه ی ساخت قفل امنیتی RFID با استفاده از آردوینو

به نام خدا پروژه ی ساخت قفل امنیتی RFID با استفاده از آردوینو در این …

سلام ،خوش آمدید
آیا می خواهید آموزش ها و پروژه های جدید برای شما ارسال شود؟
مشخصات خود را وارد نمایید
متشکرم
منتظر فایل های ما باشید