رباتیک و هوافضا

آموزش ساخت مدار کنترل تن صدا

آموزش ساخت مدار کنترل تن صدا به همراه شماتیک

به نام خدا

آموزش ساخت مدار کنترل تن صدا

آموزش ساخت مدار کنترل تن صدا به همراه شماتیک

در این جا ما مداری داریم که میتوان  با کمک آن خروجی صدای دستگاه را کنترل کرد. ما میتوانیم Trenel، volume، Bass صدایی که از دستگاه خارج میشود را کنترل کنیم، بنابراین برای رسیدن به این هدف باید فرکانس صدای خروجی را کنترل کنیم و اگر ما بتوانیم آن را کنترل کنیم به هدف خود رسیده ایم.

برای کنترل فرکانس خروجی باید از برخی فیلتر ها استفاده کنیم، این کار به بعضی از سیگنال های فرکانس خروجی اجازه عبور میدهد و دیگر سینگال ها را مسدود میکند. برای این منظور از دو نوع فیلتر استفاده میکنیم.

  1. فیلتر بالاگذر
  2. فیلتر پایین گذر

فیلتر بالاگذر:

این فیلتر، یک فیلتر الکارونیکی است که اجازه میدهد تمام فرکانس های بالاتر از فرکانس قطع عبور کنند و فرکانس های پایین تر از آن مسدود میشوند، معمولا به آن فیلتر برش پایین  یا فیلتر برش باس نیز گفته میشود. از آن برای حذف نویز از صدا و در مدار های تقویت صدا استفاده میشود.

آموزش ساخت مدار کنترل تن صدا به همراه شماتیک

فیلتر پایین گذر:

فیلتری است که اجازه میدهد سینگان هایی با فرکانس پایین تر از فرکانس قطع عبور کنند و تمام سیگنال های فرکانس دیگر که بالاتر از فرکانس قطع است، مسدود میکند. پاسخ دقیق فرکانس فیلتر بستگی به طراحی دارد، همچنین از فیلتر های فیلتر های برش بالا یا فیلتر برش Treble در کار های صوتی استفاده میشود. یک فیلتر پایین گذر مخالف فیلتر بالا گذر می باشد.

بیشتر بخوانید...  راه اندازی مبدل دیجیتال به آنالوگ MCP4725

آموزش ساخت مدار کنترل تن صدا به همراه شماتیک

سیگنال صوتی چیست؟ سیگنال صوتی چیزی جز ترکیب فرکانس های پایین و بالا نیست. Bass به عنوان ترمینال فرکانس های پایین یا صدا های پایین از Treble برای فرکانس های بالا یا نوسانات بالاتر استفاده میشود، بنابراین در اینجا ماتوضیح خواهیم داد که چگونه Trenel، volume، Bass را با استفاده از مدار صوتی کنترل کنیم.

این مدار نیاز به قطعات کمی دارد که آن هارا به سادگی میتوان پیدا کرد.

قطعات مورد نیاز:

قطعه مورد استفاده

تعداد

آپ امپ TL072

۱

پتانسیومتر ۱۰۰k

۳

مقاومت ها:

۲٫۲M-R1

۱

۱۰K-R2,R3

۲

۱۰۰K-R4,R5

۲

۱K-R6,R7

۲

خازن ها:

۱۰۰pF-C1

۱

۱uF-C2

۱

۲٫۲uF-C3

۱

۲۲nF-C4,C5

۲

۲۲۰nF-C6

۱

۲٫۲nF-C7

۱

مدار تغذیه دوگانه برای OP-AMP برای کنترل صدا:

برای OP-AMP در مدار کنترل صدا نیاز به دو منبع تغذیه ۱۵+ و ۱۵V- دارد. نمودار این مدار در تصویر زیر آمده است که در آن از ic7815 و ic7915 برای دریافت ۱۵V+ و ۱۵V- استفاده شده است. این ۱۵V+و۱۵V- به TL072C داده میشود.

آموزش ساخت مدار کنترل تن صدا به همراه شماتیک

ما از ترانسفورماتور ۱۲-۰-۱۲ برای تولید ۱۵ ولت از منبع تغذیه ۲۳۰ ولت AC استفاده شده است.ترانسفورماتور ولتاژ ۲۳۰ را تا ۱۲ ولت کاهش میدهد. در اینجا  با استفاده از یک دیود IN4007 در پل یکسوکننده استفاده شده است، که ۱۲ ولت موجود را اصلاح میکند. دو خازن ۲۲۰۰uF,25V به منظور فیلترینگ استفاده میشود، بعد از آن این ولتاز به ic7815 و ic7915 داده میشود. ic7815 به ولتاز ۱۵V+ و ic7915 به ما ولتاژ ۱۵V- میدهد.مدار تغذیه دو گانه این گونه عمل میکند.

آموزش ساخت مدار کنترل تن صدا به همراه شماتیک

 

نمودار مدار و توضیحات:

آموزش ساخت مدار کنترل تن صدا به همراه شماتیک

در این جا ورودی صوتی به مدار داده میشود و بعد از اینکه از فیلتر بالا و پایین گذر استفاده کرده ایم، که در بالا به توضیح آن پرداختیم.در اینجا از منبع تغذیه دوگانه ۱۵V+  و ۱۵V- که به OP-AMP Tl072 داده می شود. ۱۵V+ به ترمینال ۸ و ۱۵V- ولت به ترمیینال ۴ از OP-AMP وصل مشود. ورودی صوتی به تریمینال ۳  آپ-امپ وصل می شود ما خروجی را از ترمینال ۱ آپ-امپ دریافت میکنیم.این خروجی به مقاومت های  متغیر داده میشود که با آن ها میتوانیم Trenel، volume، Bass را تغییر دهیم. خروجی از طریق اسپیکر معمولی پخش میشود. در اینجا ما از بلند گوی کم وات استفاده کرده ایم. به همین دلی صدای خروجی کم است.

بیشتر بخوانید...  ارسال داده با ماژول NRF24L01

دیدگاه‌ها (0)

*
*