خانه / پروژه / آموزش ساخت مدار سیستم هشدار دنده عقب خودرو

آموزش ساخت مدار سیستم هشدار دنده عقب خودرو

به نام خدا

آموزش ساخت مدار سیستم هشدار دنده عقب خودرو

مدار سیستم هشدار دنده عقب خودرو

 

این هشدار دهنده دنده عقب میتواند از ماشینتان در مقابل هر خطری محافظت کند. این سیستم فاصله ماشین را از هر شی نشان میدهد و هنگام نزدیک شدن به دیوار یا شی صدای خطر افزایش میابد و باید ماشین متوقف شود.

وسایل مورد نیاز:

 •  IC LM358 – 2
 • ۱۰k مقاومت  – ۱
 • ۱k مقاومت – ۳
 • ۱۰kپتانسیومتر – ۳
 • مقاوت ۱۵۰ اهم – ۱
 • Bread board – 1
 • ۹ Volt Battery  – ۱
 • Battery Connector – 1
 • LED  – ۳
 • زنگ هشدار – ۱
 • دو عدد سنسور IR

 

 

ماژول Lm358:

Lm358 یک تقویت کننده عملیاتی(کاهنده نویز) است که دارای دو op-amp در یک تراشه است .در طراحی مدار هشدار دهنده دنده عقب ، ما دو سنسور فرستنده -گیرنده  IR در سمت عقب ماشین قرار میدهیم.فرستنده IR ،اشعه مادون قرمز به طور پیوسته به محیط میفرستد . سپس این اشعه های فرستاده شده  بعد از برخورد با مانع به گیرنده  IR برگشت داده میشوند . تعدادی اختلاف ولتاژ در گیرنده سنسور تولید میشود . این اختلاف ولتاژ تولید شده به قدرت دریافت اشعه های برگشتی بستگی دارد . بیشترین قدرت سیگنال (اشعه) ، به بیشترین اختلاف ولتاژ  منجر میشود . این اختلاف ولتاژ باعث اندازه گیری فاصله در پروژه ما میشود . در اینجا بیشترین اختلاف ولتاژ ، کمترین فاصله را از جسم نشان میدهد . ما در اینجا فاصله از مانع را با ۳ ال ای دی نشان داده ایم .

بیشتر بخوانید...  فرکانس متر با استفاده از آردوینو

 

 

مدار سیستم هشدار دنده عقب خودرو

 

دیاگرام مدار و توضیحات :

در این مدار هشدار دهنده  ما از یک جفت سنسور IR برای تشخیص مانع و   دو ic مقایسه کننده lm358 برای مقایسه ولتاژ استفاده کرده ایم . مقایسه کننده پیکربندی شده در non-inverting mode و پتانسیمتر ۱۰Kکه متصل در ترمینال معکوس آن برای تنظیم ولتاژ مرجع و خروجی گیرنده  IR به همه پایه های non-inverting مقایسه کننده ،مستقیما وصل شده است .led قرمز به خرجی  U1:B IC(LM358) متصل شده است,  و led زرد به پایه خروجی    U2:A IC(LM358)   متصل شده است و led سبز به پایه خرجی   U2:B IC(LM358)  متصل میشود  و بین  آنها یک مقاومت  ۱Kقرار میگیرد و یک زنگ هشدار دهنده به led قرمز متصل میشود

 

مدار سیستم هشدار دنده عقب خودرو

کارکرد:

در جدول زیر مرجع ولتاژ و نسبت پارامتری نشان داده شده است . اما میتوانید با تغییر مقدار پتانسیومتر ، فاصله را تنظیم کنید .

 

Obstacle v/s Vehicle

LED status

Reference Voltage

Distance

not close

All OFF

Greater than 15 cm

Close

Green ON

۲٫۰ Volt

About 15 cm

More Close

Yellow ON

۴٫۰ Volt

About 10 cm

More Close

Red ON

۶٫۰ Volt

About 5 cm

Touch

Car Damaged

About 0 cm

این سیستم باید در  عقب ماشین قرار بگیرد  به طوری که طرف مقابل سنسور به سمت مانع(دیوار) باشد . حال فرض کنید ماشین به در حالت دنده عقب به سمت مانع شروع به  حرکت کردن کند. اگر فاصله بین ماشین و مانع بیشتر از ۱۵cm باشد هیچ led روشن  نمیشود. حال اگر ماشین به سمت مانع حرکت کند فرض کنید led سبز روشن شود این به این معنی است که ماشین تقریبا در فاصله ۱۵cm از مانع قرار دارد . حال ماشین بیشتر به سمت مانع حرکت کند led زرد روشن میشود که این بدان معناست که فاصله ماشین تا مانع تقریبا ۱۰cm است . و حالا ماشین بیشتر به سمت دیوار حرکت کند led قرمز روشن میشود که به این معناست فاصله ماشین تا مانع حدود ۵cm است و زنگ هشدار دهنده شروع به بوق زدن میکند . بوق و ledقرمز  نشان میدهد که ماشین باید متوقف شود.

 

بیشتر بخوانید...  رای گیری الکترونیکی با آردوینو

درباره‌ی mjavad

2 دیدگاه ها

 1. سلام
  چراغ ال ای دی ها تو شماتیک همشون یک رنگه که!!
  Led Green

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام ،خوش آمدید
آیا می خواهید آموزش ها و پروژه های جدید برای شما ارسال شود؟
مشخصات خود را وارد نمایید
متشکرم
منتظر فایل های ما باشید