خانه / پروژه / آشکار ساز دود با استفاده از سنسور گاز MQ2 و آردوینو

آشکار ساز دود با استفاده از سنسور گاز MQ2 و آردوینو

بنام خدا

آشکار ساز دود با استفاده از سنسور گاز MQ2 و آردوینو

آشکار ساز دود با استفاده از سنسور گاز MQ2 و آردوینو

 

آشکارسازهای دود در تشخیص دود یا آتش در ساختمان ها بسیار مفید هستند و از پارامترهای مهم ایمنی به شمار می آیند. در این مقاله ما قصد داریم یک مدار آشکارساز دود ایجاد کنیم که نه تنها دود را در هوا حس می کند، بلکه سطح دود در هوا را بر حسب PPM (قسمت در میلیون) نمایش دهد.این مدار  زمانی که سطح دود بالاتر از ۱۰۰۰ پی پی ام  باشد، به وسیله ی یک بازر ( بلند گو ) هشدار می دهد . این مقدار آستانه را می توان در کد با توجه به نیاز تغییر داد .

این مدار از سنسور  گاز ( دود ) MQ2 و آردوینو برای تشخیص و محاسبه سطح دود استفاده می کند. سنسور گاز MQ2 همچنین به  LPG ( گاز مایع ) ، الکل ، و متان و ….  حساس است .این آشکارساز دود را می توان به راحتی بر روی برد بورد یا بورد های سوراخ دار ساخت ، اما ما تصمیم گرفتیم این را به صورت شیلد آردوینو روی برد چاپ شده (PCB) بسازیم . ما از شبیه ساز و طراحی PCB آنلاین EasyEDA استفاده کرده ایم تا این آشکارساز دود را برای آردوینو تولید کنیم .

 


آشکار ساز دود با استفاده از سنسور گاز MQ2 و آردوینوقطعات مورد نیاز :

  • آردوینو  UNO
  • منبع تغذیه
  • سنسور گاز MQ2
  • مقاومت های ۱K , 10K
  • بازر ( بلندگو )
  • ال سی دی ۱۶X2
  • پتانسیومتر ۱۰k
  • LED
  • LM358

توضیح مدار :

در این مدار آشکار ساز دود با استفاده از سنسور گاز MQ2 و آردوینو ، ما از سنسور گاز MQ2 برای تشخیص دود از پیش تعیین شده در هوا استفاده کرده ایم. ال سی دی ۱۶×۲ برای نمایش مقدار PPM دود استفاده می شود و آی سی LM358 برای تبدیل خروجی سنسور دود به شکل دیجیتال است (این عمل اختیاری است) . یک بازر به عنوان  زنگ هشدار مورد استفاده قرار گرفته است که هنگامی که سطح دود بیش از ۱۰۰۰ PPM می شود ، هشدار می دهد.

اتصالات مدار برای این پروژه بسیار ساده است ، ما یک مدار مقایسه کننده داریم  که عمل مقایسه ولتاژ خروجی سنسور دود با ولتاژ پیش فرض (خروجی متصل در پین D7) را انجام می دهد . خروجی سنسور دود سیگنال به پین آنالوگ آردوینو (A0) نیز متصل شده است. بازر نیز به پین  D9 متصل است . اتصالات ال سی دی همانند نمونه های LCD آردوینو هستند که در IDE آردوینو در دسترس هستند (۱۲، ۱۱، ۵، ۴، ۳، ۲) . اتصالات باقی مانده در دیاگرام مدار نشان داده شده است.

 

آشکار ساز دود با استفاده از سنسور گاز MQ2 و آردوینو

 

نکته : در مدار، ما باید سه پین ​​از هدر J2 را برای محاسبه PPM دود، به هم متصل  کنیم .

توضیح برنامه نویسی :

در اینجا بیشتر به مقادیر نمودار نیاز داریم (ما از دو نقطه از نمودار استفاده می کنیم)، مقاومت سنسور (در کد محاسبه می شود) ، ثابت هوای تمیز (۹٫۸۳) و مقاومت در برابر بار (من ۱۰K اهم استفاده کردم ) .

بیشتر بخوانید...  راه اندازی مبدل دیجیتال به آنالوگ MCP4725

ما می توانیم مقادیر نمودار را از دیتاشیت پیدا کنیم و مقاومت بار را از ۵ کیلو اهم تا ۵۴ کیلو اهم نیز میتوانیم قرار دهیم . سپس مقاومت سنسور را با توجه به مقادیر نمودار و نمونه های دود  بدست خواهیم آورد.

 

آشکار ساز دود با استفاده از سنسور گاز MQ2 و آردوینو

دو نقطه از منحنی را انتخاب کرده و از آنها log میگیریم برای مثال نقطه اول (۰٫۵۳ , ۲٫۳)=(log200 , log3.4) و نقطه دوم (lg10000,lg0.63)=(4,-0.20) . سپس شیب منحنی را با استفاده از فرمول: (y2-y1) / (x2-x1) پیدا کنید ، سپس یک نقطه و شیب را بگیرید (-۰٫۴۴) و از آنها در برنامه (x، y، شیب) استفاده کنید . برای درک محاسبات، کد زیر را بررسی کنید.
ابتدا ما باید فایل هدر را برای ال سی دی قرار دهیم و پین ها را  تعریف کنیم. سپس مقادیر منحنی و مقاومت بار را تعریف می کنیم.

 

حالا در void setup () ما باید با استفاده از تابع SensorCalibration  سنسور را کالیبره کنیم. :
سپس در تابع voidloop ، مقدار PPM دود را با استفاده از تابع resistance محاسبه می کنیم. :
نکته : قبل از کالیبره کردن سنسور ، پروژه  را در حالت کار به مدت ۱۰ دقیقه در هوای تمیز قرار دهید و پس از آن عملیات کالیبراسون را آغاز کنید. روند کالیبراسیون سنسور حداقل ۲۵ ثانیه طول خواهد کشید  کد های پروژه آشکار ساز دود با استفاده از سنسور گاز MQ2 و آردوینو در پایان مقاله برای دانلود قرار داده شده اند .

بیشتر بخوانید...  قفل دیجیتال با استفاده از آردوینو

دانلود کد های پروژه :

 

دانلود فایل

 

کد های آشکار ساز دود با استفاده از سنسور گاز MQ2 و آردوینو.  :

 

درباره‌ی mjavad

همچنین بخوانید...

تایپ صحبت بر روی ال سی دی با استفاده از رزبری پای و نرم افزار اندروید

به نام خدا تایپ صحبت بر روی ال سی دی با استفاده از رزبری پای …

ساخت ایستگاه هوا شناسی با رزبری پای بررسی دما ، فشار ، رطوبت با استفاده از اینترنت

به نام خدا ساخت ایستگاه هوا شناسی با رزبری پای بررسی دما ، فشار ، …

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام ،خوش آمدید
آیا می خواهید آموزش ها و پروژه های جدید برای شما ارسال شود؟
مشخصات خود را وارد نمایید
متشکرم
منتظر فایل های ما باشید